www.timesleader.com News Sports Weather Obituaries Features Business People Opinion Video Contact Us Classifieds

H.S. SOFTBALL

DISTRICT 2 PLAYOFF GLANCE

District champions advance to PIAA tournament

(All times 4:30 p.m., unless noted)

CLASS 4A

Thursday’s game

Semifinal

No. 3 Delaware Valley 13, No. 2 Wyoming Valley West 1

Today

Quarterfinal

No. 5 Wallenpaupack (0-14) at No. 4 Scranton (3-11)

Tuesday, May 27

Semifinal

Scranton-Paupack winner at No. 1 Hazleton Area (11-3)

Thursday, May 29

Championship

No. 3 Delaware Valley (14-1) vs. Scranton, Wallenpaupack or Hazleton Area at neutral site, TBA

__________

CLASS 3A

Monday’s games

First round

No. 2 Dallas 2, No. 15 Western Wayne 1

No. 13 Pittston Area 1, No. 4 West Scranton 0

No. 5 Honesdale 8, No. 12 Wyoming Area 7

No. 6 Tunkhannock 3, No. 11 Scranton Prep 2

No. 10 Crestwood 14, No. 7 Coughlin 1

No. 8 Berwick 10, No. 9 North Pocono 1

Tuesday’s game

First Round

No. 3 Valley View 8, No. 14 Holy Redeemer 0

Thursday’s Game

Quarterfinals

No. 2 Dallas 5, No. 10 Crestwood 1

Today’s games

Quarterfinals

No. 6 Tunkhannock (10-5) at No. 3 Valley View (11-4)

No. 13 Pittston Area (3-13) at No. 5 Honesdale (10-5)

No. 8 Berwick (7-8) at No. 1 Abington Heights (13-1)

Saturday’s Games

Semifinals

(at higher seed)

Berwick-Abington Heights winner vs. Pittston Area-Honesdale winner

Tunkhannock-Valley View winner at Dallas (13-3)

Wednesday, May 28

Championship

Semifinal winners at neutral site, TBA

__________

CLASS 2A

Monday’s games

First round

No. 1 Northwest Area 8, No. 16 Riverside 7

No. 2 Lake-Lehman 4, No. 15 Mountain View 1

No. 5 Nanticoke 3, No. 12 Dunmore 0

No. 6 Hanover Area 5, No. 11 Lackawanna Trail 3

No. 7 Elk Lake 8, No. 10 GAR 3

Tuesday’s games

First round

No. 3 Carbondale 3, No. 14 Holy Cross 1

No. 4 Mid Valley 14, No. 13 Meyers 0

No. 9 Lakeland 8, No. 8 Montrose 2

Wednesday’s games

Quarterfinals

No. 1 Northwest 5, No. 9 Lakeland 2

No. 7 Elk Lake 5, No. 2 Lake-Lehman 2

Thursday’s games

Quarterfinals

No. 5 Nanticoke 5, No. 4 Mid Valley 3

Today’s Games Quarterfinals

No. 6 Hanover Area (10-5) at No. 3 Carbondale (13-2)

Semifinals

Nanticoke (13-4) at Northwest (15-1)

Saturday

Semifinals

Elk Lake (11-5) at Hanover Area-Carbondale winner

Wednesday, May 28

Championship

Semifinal winners at neutral site, TBA

__________

CLASS A

Today’s game

Quarterfinal

No. 5 Forest City (0-14) at No. 4 Susquehanna (2-12)

Semifinals

No. 3 MMI Prep (4-10) at No. 2 Old Forge (13-1)

Tuesday

Susquehanna-Forest City winner at No. 1 Blue Ridge (13-1)

Thursday, May 29

Championship

Semifinal winners at neutral site, TBA

The Weekender Go Lackawanna Timesleader The Dallas Post Tunkhannock Times Impressions Media The Abington Journal Hazelton Times Five Mountain Times El Mensajero Pittston Sunday Dispatch Creative Circle Media Image Map