www.timesleader.com News Sports Weather Obituaries Features Business People Opinion Video Contact Us Classifieds

Redeemer holds off Abington Heights

WILKES-BARRE – Lauren Barnes posted four first-place finishes to help Holy Redeemer edge Abington Heights 94-92 Tuesday in Wyoming Valley Conference girls swimming.

Barnes won the 200 free and 100 fly, and swam a leg on the winning 200 medley relay and 400 free relay teams.

Abington managed to keep it close with strong efforts from Arielle Smith and Maggie Scanlon. Smith placed first in the 200 IM and the 100 breaststroke, while Scanlon finished first in the 100 back.

200 MEDLEY RELAY 1. HR, (Barnes, Mahle, Smith, McCormick) 1:57:00; 2. AH 3. AH 200 FREE – 1. HR, Barnes, 2:02:00; 2. AH, Patterson 3. HR, Ryan 200 IM – 1. HR, Smith, 2:23:00; 2. AH, Lempicky 3. HR, Sabatino 50 FREE – 1. HR, Mahle, 26:03; 2. AH, Gromelski 3. AH, Furiosi DIVING – 1. AH, Gibbons, 181:00; 2. AH, Cowley 3. AH, Gerte 100 FLY – 1. HR, Barnes, 1:02:00; 2. AH, Barren 3. AH, Furiosi 100 FREE – 1. HR, Mahle, 58:04; 2. HR, McCormick 3. AH, Mitchell 500 FREE – 1. AH, Patterson, 5:38:00; 2. HR, Ryan 3. HR, Sabatino 200 FREE RELAY – 1. AH, (Lempicky, Scanlon, Growski, Barren) 1:48:02; 2. AH 3. AH 100 BACK – 1. AH, Scanlon, 1:08:03; 2. HR, McCormick 3. AH, Mitchell 100 BREAST – 1. HR, Smith, 1:09:45; 2. AH, Lempicky 3. HR, Steele 400 FREE RELAY – 1. HR, (Mahle, McCormick, Ryan, Barnes) 3:54:32; 2. AH 3. HR

Dallas 106, Scranton 77

Caitlyn Barry (200 and 500 free) and Lindsey Kelly (100 fly and 200 IM) picked up two wins while Dana Yu (100 breast) and Catherine Coslett (50 free) picked up individual wins for the Dallas in Monday’s meet.

Avery Bauman won the 100 free and 100 back for Scranton.

200 Medley Relay: 1. Scr (Baumann, Brown, Babinski, Moss), 2. Dal, 3. Dal. 200 Free: 1. Barry (D) 2:11.25. 2. Chipego (D), 3. Agostini (S). 200 IM: 1. L.Kelly (D) 2:39.7, 2. M.Kelly (D), 3. Babinski (S). 50 Free: 1. Coslett (D) 28.94, 2. Brown (S), 3. Kincer (D). Diving: 1. Zerfoss (D) 196.60. 2. Vanesko (D), 3. Davies (D). 100 Fly: 1. L.Kelly (D) 1:10.32, 2. Babinski (S), 3.Greenwood (D). 100 Free: 1. Baumann (S) 1:03.15, 2. Coslett (D), 3. Lombardo (D). 500 Free: 1. Barry (D) 5:58.92, 2. Chipego (D), 3. Agostini (S). 200 Free Relay: 1. Scr (Babinski, Brown, Agostini, Applegate) 2:02.37.2. Dal, 3. Scr. 100 Back: 1. Baumann (S) 1:11.93, 2. M.Kelly (D), 3. Moss (S). 100 Breast: 1. Yu (D) 1:26.33. 2. Casto (D), 3. Marks (S).

Meyers 89, Lake-Lehman 77

Gillian Gagliardi was a four-time winner for Meyers as the Mohawks won the last four events to defeat Lake-Lehman.

Gagliardi won the 200 IM and 100 fly as well as being a part of the winning 200 free and 400 free relay teams.

200 MEDLEY RELAY 1. LL (O’Brien, Jenkins, Sabol, Anglovich) 2:14; 2. MEY; 200 FREE – 1. MEY Haban 2:22; 2. LL Mras; 3. LL Jenkins; 200 IM – 1. MEY Gagliardi 2:14; 2. MEY McGrane; 3. LL Sabol; 50 FREE – 1. MEY Hoban 27.7; 2. LL Anglovich; 3. Heindel; DIVING – 1. N/A; 100 FLY – 1. MEY Gagliardi 1:13; 2. MEY McGrane; 3. LL Sabol; 100 FREE – 1. MEY Hoban 1:02; 2. LL Anglovich; 3. MEY Mahalak; 500 FREE – 1. LL Smolow 7:16; 2. LL O’Brien; 3. MEY Weidler; 200 FREE RELAY – 1. MEY (E. Hoban, Galiardi, Mahalak, K. Hoban) 1:58; 2. LL; 3. LL; 100 BACK – 1. MEY E. Hoban 1:16; 2. LL O’Brien; 3. Heindel; 100 BREAST – 1. MEY Mahalak 1:20; 2. LL O’Brien; 3. LL Heindel; 400 FREE RELAY – 1. MEY (Gagliardi, McGrane, E. Hoban, K. Hoban) 4:17; 2. LL; 3. Mey.

Delaware Valley 107, Wyoming Valley West 79

The Spartans traveled to Delaware Valley and came home with a loss, but Kelli Labashosky won the diving, while Katie Lord (200 free, 500 free) was a double-winner and Janelle McDaniels won the 100 breaststroke.

200 MEDLEY RELAY 1. DV; 2. WVW; 3. DV; 200 FREE – 1. WVW, Lord; 2. DV, Stryker; 3. DV, Palish; 200 IM – 1. DV, Huntzleman; 2. WVW, McDaniels; 3. WVW, Dekmar; 50 FREE – 1. DV, Glaster; 2. WVW, Fiske; 3. DV, Ritter; DIVING – 1. WVW, Labashosky; 2. DV, Brush; 3. DV, Forlenza; 100 FLY – 1. DV, Hutleman; 2. DV, Frederichs; 3. WVW, Burns; 100 FREE – 1. DV, Glaster; 2. WVW, Fishe; 2. DV, Bozula; 500 FREE – 1. WVW, Lord; 2. DV, Stryker; 3. DV, Pandish; 200 FREE RELAY – 1. WVW; 2. DV; 3. DV; 100 BACK – 1. DV, VanDuzer; 2. WVW, Plant; 3. DV, Hahn; 100 BREAST – 1. WVW, McDaniels; 2. WVW, Delmar; 3. DV, Norecca; 400 FREE RELAY – 1. DV; 2. WVW; 3. DV

West Scranton 94, Crestwood 77

Crestwood won eight of 12 events, but West Scranton used several runner-up finishes to post the victory.

200 MEDLEY RELAY 1. CRE (Grzech, Blass, Brown, Rosser), 2:07.47; 2. WS; 3. CRE. 200 FREE – 1. Blass (C), 2:10.10; 2. Walsh (WS); 3. Dale (WS). 200 IM – 1. Grzech (C), 2:38.50; 2. Walsh; 3. Dale (WS). 50 FREE – 1. Brown (C), 27.86; 2. Anglin (WS); 3. Dale (WS). DIVING – 1. Lee (WS), 132.8. 100 FLY – 1. Blass (C), 1:08.79; 2. Aguayo (C); 3. Belvedere (WS). 100 FREE – 1. Brown (C), 1:02.46; 2. Harzowski (WS); 3. Anglin (WS). 500 FREE – 1. Walsh (WS), 6:47.50; 2. Roberts (C); 3. Williams (WS). 200 FREE RELAY – 1. CRE (Grzech, Brown, Rosser, Blass), 1:51.46; 2. WS; 3. CRE. 100 BACK – 1. Grzech (C), 1:06.37; 2. Belvedere (WS); 3. Morgan (WS). 100 BREAST – 1. Harzowski (WS), 1:27.59; 2. Barnoski (WS); 3. Bruell (C). 400 FREE RELAY – 1. WS (Harzowski, Morgan, Gaul, Walsh), 4:46.76; 2. WS; 3. WS.

BOYS West Scranton 95, Crestwood 25

Pete Lamore won two events for Crestwood, which had just three swimmers participate in the meet.

Neither team had entries in diving or the 100 butterfly.

Delaware Valley 110, Wyoming Valley West 74

The Warriors won 10 events on the way to the win.

Collin West (diving) and Adin Greenwald (500 free) were individual winners for Valley West.

200 MEDLEY RELAY 1. DV, 1:51.11; 2. WVW; 3. DV. 200 FREE – 1. Marrero (DV), 2:01.00; 2. Greenwald (WVW); 3. Palkovic (WVW). 200 IM – 1. Mirabito (DV), 2:16.81; 2. Doggett (DV); 3. Missal (WVW). 50 FREE – 1. Gillies (DV), 23.42; 2. Vivada (DV); 3. Himlin (WVV). DIVING – 1. West (WVW), 277.95; 2. Mitchell (DV); 3. Ismail (WVW). 100 FLY – 1. Mirabito (DV), 59.49; 2. Phipps (DV); 3. Missal (WVW). 100 FREE – 1. Gillies (DV), 52.37; 2. Vivada (DV); 3. Edelman (DV). 500 FREE – 1. Greenwald (WVW), 5:44.04; 2. Palkovic (WVW); 3. Papaandreon (DV). 200 FREE RELAY – 1. DV, 1:38.41; 2. DV; 3. WVW. 100 BACK – 1. Marrero (DV), 1:01.02; 2. Himlin (WVW); 3. DeMasi (DV). 100 BREAST – 1. Nied (DV) 1:13.71; 2. Fleisher (WVW); 3. Daggett (DV). 400 FREE RELAY – 1. WVW, 3:51.84; 2. WVW; 3. WVW.

Dallas 116, Scranton 62

Fred Macosky (50 free), Brandon Harding (100 fly), Cody Sabecky (100 free), Marcus Wagner (500 free), Chris Tamanini (100 back) and Egan Mengeringhausen (100 breast) posted individual wins to pace Dallas in a meet on Monday.

Dylan Reap (200 IM) was an individual winner for Scranton.

200 Medley Relay: 1. Scr (Kazmierczak, DeFaria, Reap, Hoban) 1:52.89;2. Dal, 3. Scr. 200 IM: 1. Reap (S) 2:18.61, 2. Chielli (D), 3. Sabecky(D). 50 Free: 1. Macosky (D) 25.25, 2. Hoban (S), 3. Fasulka (D).Diving: 1. Stec (D) 196.25, 2. Ross (D), 3. Gear (S). 100 Fly: 1. Harding (D) 59.65, 2. Reap (S), 3. Comstock (S). 100 Free: 1. Sabecky (D) 56.28, 2. Giacommetti (D), 3. Hoban (S). 500 Free: 1. Wagner (D) 5:52.64, 2. Stepniak (D), 3. Laity (D). 200 Free Relay: 1. Dal (Macosky, Mengeringhausen, Tamanine, Chielli), 1:36.03, 2. Dal, 3. Scr. 100 Back: 1.Tamanini (D) 1:00.63, 2. Kazierczak (S), 3. Yuschovitz (S). 100 Breast: 1. Mengeringhausen (D) 1:13.78, 2. DeFaria (S), 3. Matusiak (D).

Abington Heights 124, Holy Redeemer 58

Connor Boyle, Will Dockeray, Shawn Sense were multiple winners for Holy Redeemer.

The Roylas won two of the three relays, but could manage just one victory in the individual events.

200 MEDLEY RELAY 1. HR (W. Dockeray, Smith, Boyle, S. Senese). 2. AH, 3. AH. 200 FREE – 1. AH (Tom Devereaux) 1:56.76, 2. HR (W. Dockeray), 3. AH (Pincles). 200 IM – 1. AH (Gabe Thran) 2:02.80, 2. HR (Boyle), 3. AH (Kennedy). 50 FREE – 1. AH (Gleason) :24.84; 2. HR (S. Senese); 3. AH (Bruzzado). DIVING – 1. AH; 2. AH (Dinskin); 3. HR (P. Dockeray). 100 FLY – 1. HR (Boyle) 59.30; 2. AH (Sorokanich); 3. AH (Pettinton). 100 FREE – 1. AH (Thran) :48.24; 2. AH (Epson); 3. HR (Mike Senese) 500 FREE – 1. AH (Devereaux); 2. HR (S. Senese); 3. AH. 200 FREE RELAY – 1. AH; 2. AH; 3. HR (M. Senese, Bedrin, P. Dockeray, Evans). 100 BACK – 1. AH (Gleason) 58.90; 2. HR (W. Dockeray); 3. AH (Sorokanich). 100 BREAST – 1. AH (Kennedy) 1:05.50; 2. AH (Conahan); 3. AH (Pettinton). 400 FREE RELAY – 1. HR (Boyle, S. Senese, W. Dockeray, M. Senese) 3:46.92; 2. AH; 3. AH.

The Weekender Go Lackawanna Timesleader The Dallas Post Tunkhannock Times Impressions Media The Abington Journal Hazelton Times Five Mountain Times El Mensajero Pittston Sunday Dispatch Creative Circle Media Image Map